parstamin
06 بهمن 1401 - 15:57

سفر مدیر منطقه‌ای بانک جهانی به عشق‌آباد؛ تقویت همکاری در دستور کار

مدیر منطقه‌ای بانک جهانی در آسیای مرکزی در سفر به ترکمنستان گفت: ما از توسعه پروژه‌های این کشور حمایت مالی خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، «تاتیانا پروسکویاکوا» نماینده بانک جهانی در منطقه آسیای مرکزی طی سفری به عشق آباد از ادارات و برخی وزارتخانه‌های این کشور بازدید و با مسئولین مختلف دیدار و گفت‌وگو کرد. 

هیأت بانک جهانی با «خواجه مراد گلدی مراداف» معاون نخست وزیر در بخش مالی و اقتصادی، «محمد گلدی سراداراف» وزیر دارایی و اقتصاد، «مردان قلی پالی وانوف» معاون رئیس بانک مرکزی ترکمنستان، گفت‌وگو کرد.

هیأت بانک جهانی در محل اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان دیدارهای جداگانه با «آتاگلدی پرمانوف» وزیر بهداشت و صنعت پزشکی، «آلنور آلتیف» وزیر کشاورزی و محیط زیست و «خواجه محمد رجب مراداف» وزیر انرژی داشت  انجام داد.

 در دستور کار این مذاکرات موضوعاتی چون گسترش حمایت‌ها در حوزه کووید-19، توسعه مجتمع کشت و صنعت و تقویت بخش خصوصی در اقتصاد ملی، بهبود فضای سرمایه گذاری و الحاق ترکمنستان به سازمان تجارت جهانی مورد توجه قرار گرفت.

همچنین به ابعاد کمک‌های فنی بانک جهانی به کشورهای آسیای مرکزی با تاکید بر بازار مشترک برق پرداخته شد.

به طور کلی، این بازدیدها دارای جهت گیری متقابل بود و نتیجه اصلی آن درک بهتر اهداف و انتظارات شرکا، مکانیسم‌های ترجیحی و قالب‌های همکاری بود که در طول بحث‌ در نظر گرفته شد.

مدیر منطقه‌ای بانک جهانی در آسیای مرکزی گفت: این سفر بسیار سازنده بود، تأثیر زیادی بر من گذاشت. ما در حال حاضر پروژه مشترکی را برای جلوگیری از همه گیری کووید-19 اجرا می‌کنیم و توافق کردیم که حمایت‌های آن را با تمرکز بر پیشگیری از همه گیری‌های آینده گسترش دهیم.

وی ادامه داد: ما همچنین با دولت ترکمنستان در مورد امکان کمک‌های فنی در زمینه کشاورزی گفت‌وگو کردیم.

پروسکوریاکوا گفت: در این راستا، ما در نظر داریم در آینده نزدیک ماموریت ویژه بانک جهانی را برای بحث اساسی در مورد این پروژه سازماندهی کنیم.

وی همچنین گفت که به موازات آماده سازی پروژه کشاورزی، طرفین یک استراتژی همکاری بیشتر بین ترکمنستان و بانک جهانی ایجاد خواهند کرد.

 به گفته پروسکوریاکوا، جلساتی که در اولین سفرش به ترکمنستان برگزار شد، این امکان را فراهم کرد تا ایده‌ای در مورد اینکه کشور در کدام جهت توسعه خواهد یافت و بانک جهانی در کجا می‌تواند در این روند مشارکت مثبت داشته باشد، به دست آورد.

خاطر نشان می‌شود که ترکمنستان عضو بانک بین المللی بازسازی و توسعه، شرکت مالی بین المللی، آژانس تضمین سرمایه گذاری چندجانبه، مرکز بین المللی حل و فصل اختلافات سرمایه گذاری است.

آخرین وام به مبلغ 20 میلیون دلار توسط بانک جهانی به عنوان بخشی از یک پروژه سرمایه گذاری برای حمایت از کشور در برابر کووید- 19 در سال 2021 ارائه شده است.

بانک همچنین به طور مرتب به ترکمنستان در زمینه‌های  مالی و حسابداری، بخش بانکی، ظرفیت سازی آماری و همچنین در زمینه حمل و نقل، نفت و گاز، تامین آب و فاضلاب، بهداشت و نوسازی آب و هواشناسی کمک‌های مشاوره‌ای ارائه می‌کند.

پایان پیام/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 999513